X Bezár

Gyártmány

Telefon: 338-3160 mobil: +36-30-756-2289

×
 x 

0

Gyártmány

A távirányító javításokról

A javítást válasszuk vagy vegyünk újat? Általában ez a kérdés. A távirányítók egy részét nem érdemes javítani. Ezek a gumitasztatúrás kivitelben készült típusok, melyeket egy idő után nagyon erősen kell nyomkodni, hogy működésre bírjuk. Ilyenkor már pénzt kiadni a javításra nem célszerű. Az olyan beavatkozás, mint alufólia felragasztása vagy különlegesnek mondott paszták és grafit spray-k használata csak rövid ideig tartanak. Amennyiben nem szakember végzi a szerelést, akkor a távirányító hamarosan a kukában végzi. Sajnos manapság elég gyorsan elhasználódnak az eredeti gyári távirányítók is. Az élettartamuk mára 3-4 évre zsugorodott. Sok típus mind elektromosan mind mechanikusan olyan rossz állapotba kerül, amelynél már egy javítás fölösleges kiadás lenne. Természetesen azért léteznek típusok, amelyek éveken keresztül használhatóak tovább egy szakszerű beavatkozás után. Egyre gyakoribb jelenség a távirányítók javítása során, hogy úgymond nem "szervizbarát" termékkel szembesülünk. Az ilyen távirányítót szétszedve láthatjuk, hogy nagyon kevés alkatrészből áll, tehát sok mindent nem cserélhetünk. A megszokott gumiérintkezőket is más megoldásokkal helyettesítik, melyekhez már nem lehet javítás gyanánt hozzáférni. Ezen változtatások célja természetesen nem a távirányító élettartamának a meghosszabbítása. Főleg DVD és házimozi, valamint hordozható készülékek távirányítóiról van szó, de már egyre gyakoribbak a televízió távirányítók is. Tőlünk nyugatabbra már a távirányító hibája miatt is sokan készüléket cserélnek.

Addig ne dobja el a rossz távirányítóját, amíg a pótlása nem rendeződött!

Végezetül pár jó tanács:

1. Csak jó minőségű elemeket használjon!
A gyenge minőségű elemek kifolyhatnak. Az erősen korrodáló anyagok szétmarják az elem érintkezőit, valamint a nyomtatott áramköri lapot az alkatrészekkel együtt.

2. Ne tegyen a távirányítójába akkumulátort!
Az akkumulátorok névleges feszültsége 1,2 V. Sorba kapcsolva őket jelentős feszültség különbség keletkezik az elemekhez viszonyítva. Tehát hamarabb lecsökkenhet a feszültség arra a küszöbszintre, ahol már a távirányító nem működik. Mivel a távirányító fogyasztása egyébként igen csekély, így az akkumulátorok gyakorlatilag nincsenek kihasználva és hamarabb tönkremennek.

3. Vigyázzon, hogy a távirányítóba ne kerüljön ragacsos anyag! 
Ezek az anyagok rögtön működésképtelenné teszik, vagy jelentősen megrövidítik az élettartamukat. A nyomógombokon található grafitos vezetőréteget szedi fel a használat során. Mivel ez a réteg biztosítja a "kontaktot", ezért ennek a rétegnek a vékonyodása a vezetőképesség romlásával jár. Ilyenkor tapasztalható az a jelenség, hogy a távirányító gombjait egyre erősebben kell nyomkodni a kapcsoláshoz.

4. Lehetőség szerint ne sűrűn essen le!
A távirányítókban vannak olyan alkatrészek, műanyag stiftek, amelyek nem bírják az erősebb mechanikai sérüléseket. Az esések során legtöbbször az alkatrészek lábai törnek le. A műanyag tartók megrongálódása a panel elmozdulásával járhat, vagy a távirányító egyszerűen szétesik. Bosszantó eset az is, ha a távirányítóban lévő elemeket záró fedőlapnak veszik nyoma.

5. Ne kerülje el a távirányító használatát!
A készülékeken található nyomógombok nem bírják a mindennapos használatot. Előbb vagy utóbb megadják magukat. Viszont amennyiben időközben távirányítóhoz jutna, érdemes ezeknek a nyomógomboknak az állapotát megvizsgálni, főleg akkor, ha a távirányító mégsem működne. Ezek a nyomógombok nem lehetnek beragadva, beszorulva vagy beesve, mert blokkolják a távirányító működését. 

További kérdésekkel is megkereshetnek!